Za każdym razem, gdy musimy skorzystać z usług nowego specjalisty (np. mechanika, lekarza, elektryka) pojawia się problem wyboru odpowiedniej osoby. Jako, że nie mieliśmy jeszcze doświadczenia z danym tematem ciężko nam będzie oprzeć się na własnym doświadczeniu. Pierwszą myślą jaka nam zapewne przyjdzie nam do głowy będzie znalezienie wśród naszych znajomych osoby, która miała już kontakt z danym tematem i będzie w stanie nam pomóc. Z drugiej strony działa to tak samo. Jeśli nasi znajomi wiedzą, że znamy się na jakiejś tematyce to chętnie będą prosić nas o pomoc.

Z przedstawionego opisu wyłania się prosty obraz – warto mieć wielu znajomych, z których wiedzy będziemy mogli skorzystać. Na szczęście dla nas należymy do wielu społeczności, które w sposób naturalny wpływają na rozrost naszej sieci kontaktów. Zaczynając od znajomych z „podwórka”, przez znajomych ze szkoły, po współpracowników. Wszystkie te osoby mogą stanowić dla nas źródło wiedzy.

Powyższy wstęp miał na celu pokazanie jednej rzeczy – poznawanie nowych ludzi i wspólna wymiana wiedzą jest czymś naturalnym. Tym właśnie jest networking. Nie ma on nic wspólnego z kolesiostwem czy MLM, z którym bywa utożsamiany. Networking to po prostu sztuka efektywnego poznawania ludzi, którym w jakiś sposób będziemy mogli pomóc i którzy będą mogli wspomóc nas. Jest to podstawa networkingu. Nie poznajemy ludzi po to, aby ich wykorzystać. Chodzi o tworzenie długotrwałych relacji, które będą wartościowe dla obu stron.

Networking jest jednym z kluczowych elementów sukcesu w biznesie. Mając zbudowaną sieci kontaktów dużo łatwiej jest dotrzeć do interesujących nas osób (pracowników, klientów, liderów opinii). Wchodząc na rynek z nowym produktem / usługą wystarczy, że poinformujemy o nim naszą sieć, a istnieje spore prawdopodobieństwo, że w sieciach naszych znajomych znajdą się nasi potencjalni klienci, którym będziemy mogli zostać przedstawieni.

Pierwszym krokiem do skutecznego networkingu jest zlokalizowanie miejsc, w których znajdziemy interesujących nas ludzi. Mogą to być różnego rodzaju spotkania, grupy dyskusyjne, czy serwisy społecznościowe. Każde z tych miejsc może być dobrze wykorzystane do tworzenia nowych znajomości. Najefektywniejszym jednak miejscem są spotkania twarzą w twarz. Dzieje się tak dlatego, że podczas bezpośredniej rozmowy nasz rozmówca jest dużo bardziej na nas skoncentrowany i zaangażowany w rozmowę niż w przypadku rozmów w sieci.

Ok, decydujemy się wybrać na spotkanie, na które uczęszczają interesujące nas osoby. Jak znaleźć takie spotkanie? Jak się do niego przygotować? O tym już w kolejnym wpisie.

 

 

zdjęcie wpisu: Fruitnet.com